Zrak
Zrak
Pozorně a se vztyčenýma ušima se kůň dívá, co se kolem něho děje. Jeho zbystřeným smyslům nic neujde! Jeho přirozené reakce nejsou sice už tak výrazné jako je tomu u divokého koně, ale jeho vnímání nelze vytknout sebemenší chybičku.
Ve volné přírodě stále na pozoru
Když se kůň cítí ohrožený, dá se na útěk. Aby se dokázal včas uchýlit do bezpečí, musí vnímat i ty nejmenší náznaky hrozícího nebezpečí- jak velmi jemné zvuky, tak nepatrné pohyby. Jeho oči a uši jsou stále bdělé a kůň je neustále v pohotovosti.
Řasy a hmatové chloupky
Řasy koně jsou husté a naježené, chrání oči před prachem a prudkým světlem. Kromě toho má kůň kolem očí dlouhé, více či méně tuhé chlupy, kterým se říká hmatové. Také ty mají důležitou funkci, neboť stimulují reflex mrkání. Jejich prostřednictvím kůň vnímá, když se něco dostane blízkosti jeho oka (například větev). Tyto chlupy nesmíte nikdy odstřihovat!!! Zbavili byste koně jednoho z nejdůležitějších reflexů.
Klapky na očích brání koni, aby viděl do stran. Kůň díky tomu tak snadno nerozptýlí pozornost. Kočároví koně nosí klapky na oči i proto, aby se nepolekali pokaždé, když kolem nich projede auto.
Co je dobré vědět???
Často si lidé myslí, že bělmo v oku koně se objěví, když má kůň strach. Aby kůň ale ukázal bělmo, stačí, když oči trochu stočí, tím je bělmo viditelné, a kůň se přitom vůbec nemusí bát. U mnoha koní, například u plnokrevníků a appalooských koní je bělmo v oku viditelné prakticky pořád.
Zdravé oko- zdravý kůň
Oko zdravého koně je vlhké a leskne se, kůň má živý pohled a dívá se se zájmem. Sliznice kolem oka a uvnitř víčka musí být růžová. Oko nesmí slzet. Kůň s vyhaslýma, slzícíma nebo zarudlýma očima je nemocný. V takovém případě je nutné vyhledat veterinárního lékaře, protože pro koně jako zvíře určené k pohybu ve volném prostoru jsou zdravé oči základem. Normálně je duhovka koně hnědá a velmi jasná. Na okraji zornic se nacházejí uzlíčky velikosti pepřového zrnka. Mnozí koně, například albíni nebo paint horses mají jedno nebo i obě oči modré.
Oko jako zrcadlo stáří
Oči koně jsou - zejména v souhře s ušima - velmi silným výrazovým prostředkem. Podle očí a uší koně můžete velmi zřetelně poznat jeho tělesný i psychický stav a samozřejmě se dozvědět mnohé i o jeho povaze. Oči vypovídají leccos i o stáří koně. Mladý kůň má oči kulaté, živé a doširoka otevřené, připravené vnímat všechno, co se v okolí děje, s přibývajícím věkem jsou pak oči užší a pohled tupější. Nad obloukem obočí se nachází spánková prohlubeň, která u starých koní může být hodně propadlá.
Kůň se dívá do stran
Oči koně jsou umístěny po stranách hlavy, jsou poněkud vystouplé a velmi pohyblivé. Koně mají postranní zorné pole o úhlu větším než 180 stupňů. Kůň vidí téměř všechno kolem sebe, přinejmenším jedním okem. Má ale také schopnost binokulárního vidění. Velmi malou oblast dokáže vidět oběma očima najednou. Tato oblast začíná asi tak dva metry před ním. Kůň vnímá sebemenší pohyb před sebou, vedle sebe i za sebou. Pokud nějaký předmět leží mimo jeho zorné pole, stačí koni malinko pootočit krk, aby ho uviděl. Nevýhodou je, že v oblasti nozder koně a před nimi zůstává mrtvý úhel. To, co je obsaženo v tomto rozsahu, kůň nevidí. to byste měli mít neustále na paměti!
Co je dobré vědět?
Protože oči koně jsou umístěny po stranách, je frontální zorné pole koně omezeno. Když kůň zcela normálně hledí dopředu, nemůže vidět to, co je přímo před ním. Oblast, kterou vidí, začíná teprve asi dva metry před jeho nosem. Na to je třeba v mnoha situacích nezapomínat, zejména při skocích. Kůň musí mít možnost odhadnout překážku z dostatečné vzdálenosti. Když se skok před ním vynoří nečekaně, třeba po úzké zatáčce, může se stát, že se kůň překážky lekne a vzepře.